Książkowe zauroczenia 59/52 [Niewypowiedziany]

Po raz pierwszy z twórczością Mari Jungstedt spotkałam się parę lat temu podczas lektury Niewidzialnego.


Powieść podobała mi się, jednak nie na tyle, by szukać kolejnych z jej skandynawskiego cyklu, których bohaterem jest detektyw Anders Knutas. 
Kolejną część cyklu odkryłam dopiero tego lata. Tym razem w formie audiobooka. Niewypowiedziany – powieść, która po raz kolejny dzieje się na Gotlandii, wyspie należącej do Szwecji. 
Brutalne zabójstwo fotografa Henriego Dahlstroma wybudza z zimowego odrętwienia mieszkańców Gotlandii. Dahlstrom jest znanym w okolicy bywalcem parkowych libacji. Zostaje zamordowany po tym, jak wygrywa dużą sumę pieniędzy na wyścigach konnych, co staje się najbardziej prawdopodobnym motywem morderstwa. Sprawa zbiega się w czasie z zaginięciem 14-letniej Fanny Janson, pracującej w miejscowej stadninie. Podejrzenia padają na Amerykanina, który również w niej pracuje. Wszystko się komplikuje, gdy zdjęcia nieletniej ofi ary zostają znalezione w piwnicy Dahlberga.*
Słuchając kolejnych rozdziałów, z niecierpliwością czekałam, kiedy owo brutalne zabójstwo zbiegnie się z zaginięciem nastolatki. Tymczasem okazało się, iż opis na okładce okazał się mało prcyzyjny i przez 3/4 książki całe śledztwo toczy się wokół postaci zamordowanego fotografa.
Mari Jungsted bardzo precyzyjnie łączy ze sobą wszystkie wątki, wplatając w nie rysy z życia osobistego głównych bohaterów. Cykl nade wszystko przypomina mi powieści Nele Neuhaus z Pią Kirchoff i Olivierem Bodensteinem. Z całą pewnością sięgnę po kolejny tom sagi, by przekonać się, czy czyta się go równie łatwo i przyjemnie jak poprzedni. 
*cytat i zdjęcie zaczerpnięte ze strony: lubimycztac.pl

Karolina

Pani Matka. Żona. Pracownik na Zakładzie. Z trudem ogarniam i tak niełatwą rzeczywistość, mając na pokładzie dwa Potworne Potwory, dwa jeszcze bardziej Potworne Koteły i na dodatek Patyczaka. Mąż bywa również, a jakże... z doskoku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up